Anjini domači štruklji
Štruklji so slovenska narodna jed, ki se iz roda v rod prenaša že od 16. stoletja, s čimer veljajo za kulinarični simbol naše podalpske deželice. Slastni in vsestranski štruklji lahko služijo kot odlična priloga, z nekaj domišljije lahko postanejo fantastična glavna jed, z največjim užitkom pa se lahko z njimi tudi posladkamo.
Eni najbolj prepoznavnih predstavnikov slovenske kuhinje so zagotovo štruklji, ki pa so kljub temu pravzaprav precej nedostopni. Morebiti jih najdemo v kakšni tradicionalni slovenski gostilni ali pa moramo za njih splezati na višji hrib. Čeprav gre za preprosto jed, se jo doma redko spravimo pripravljati zaradi časovne zamude, še redkeje pa že pripravljene štruklje zasledimo na trgovinskih policah.
Da bo oživila slovensko kulinarično izročilo, se je odločila Anja Vrhnjak, katere življenjska zgodba jo je iz Ukrajine čisto po naključju pripeljala v Slovenijo. Dežela jo je povsem očarala, a odločila se je ostati zaradi ljubezni. Na moževi kmetiji na obrobju Ljubljane je začela razmišljati o svoji poslovni poti, kjer bi lahko združila svojo gostoljubnost in kuharsko žilico – odločila se je za ročno izdelavo štrukljev iz raznolikih nadevov, ki bi potešili vse okuse. Od najbolj značilnih slanih in sladkih iteracij do bolj eksotičnih, s katerimi lahko gurmani razvajajo svoje brbončice v udobju lastnega doma. Pa naj bodo to pomarančni, borovničevi, lešnikovi, čokoladni, drobnjakovi, pehtranovi ali čebulni. Prava posebnost, ki je ne boste našli nikjer drugje, so pirini in ajdovi štruklji, ki jih lahko bogati tradicionalen namaz s skuto in z orehi ali prestižnejša kombinacija, v kateri se združijo jurčki in tartufi.
Anjini domači štruklji se od klasičnih razlikujejo po tem, da so bolj zdravi, saj vsebujejo manj moke in sladkorja, in da so v celoti narejeni ročno. Ker v današnjem svetu primanjkuje časa, štruklje pripravi do te mere, da jih je treba samo pogreti in se odločiti, s čim jih boste servirali, da boste lahko docela navdušili družinske člane ali izbrane goste.
Comments